Oficjalnie: w sezonie 2021/22 gramy w III lidze grupie 1

Oficjalnie: w sezonie 2021/22 gramy w III lidze grupie 1

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydował, że w zbliżającym się sezonie 2021/22 III ligi grupy 1 uczestniczyć będzie 19, a nie jak pierwotnie planowano 18 drużyn. Ligę rozszerzono o naszą drużynę GKS-u Wikielec, po tym jak złożyliśmy kasację od decyzję, na mocy której został cofnięty walkower na naszą korzyść za pamiętny mecz z Bronią Radom, ukaraną za złamanie regulaminu rozgrywek.

Decyzja o utrzymaniu w gronie III-ligowców GKS-u Wikielec zapadła na posiedzeniu Zarządu PZPN w sobotę 17 lipca. Ostatecznie większością głosów zdecydowano, że naszej drużynie należy się gra na tym poziomie rozgrywkowym.

Całe zamieszanie dotyczy meczu z 3 kwietnia (22. kolejka III ligi grupy 1) GKS Wikielec - Broń Radom. Spotkanie zakończyło się remisem 2:2 (0:1), a później zostało zweryfikowane przez prowadzący rozgrywki Łódzki Związek Piłki Nożnej jako walkower 3:0 na naszą korzyść. Powód? W drużynie Broni dokonano zmian podczas czterech przerw w meczu, a regulamin pozwala na maksymalnie trzykrotne przerwanie meczu w celu wymiany zawodników (nie licząc przerwy między połowami). W Broni zmian dokonano w minutach: 62., 74., 80. i 90. Ostatnia zmiana wynikła z kontuzji Michała Kielaka, którego zmienił Adrian Grudzień. Zgodnie z regulaminem III ligi, ta zmiana była niedozwolona.

Klub z Radomia odwoła się od kary walkowera do Komisji Odwoławczej PZPN z pozytywnym dla siebie skutkiem. Walkower został cofnięty i utrzymano wynik z boiska 2:2.

Na koniec rozgrywek okazało się, że opisywane dwa odebrane GKS-owi punkty miały kluczowy wpływ na ostateczną pozycję w tabeli. GKS był najwyżej sklasyfikowanym spadkowiczem (16.). W związku z tym klub złożył kasację od decyzji Komisji Odwoławczej, a po swojej stronie miał znaną kancelarię prawną i Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej.

Ostatecznie Zarząd PZPN uznał, że GKS-owi Wikielec należy się w zbliżającym sezonie gra w III lidze. Decyzją Związku liga została rozszerzona do 19 drużyn.

Początek nowego sezonu III ligi gr. 1 zaplanowano na 7/8 sierpnia, zaś ostatnia 38. kolejka odbędzie się 17 czerwca 2022. Drużyny z miejsc 16-19 spadną do IV ligi. Ilość spadkowiczów może wzrosnąć, w zależności od tego, ile drużyn z eWinner II ligi spadnie terytorialnie do III ligi gr. 1.

Zobacz także: